Analizuj, interpretuj i pisz z Dobromiłą Maturalną

Koniec z pamięciowym przygotowaniem do matury z języka polskiego!

Okładasz się książkami, brykami, błądzisz po stronach internetowych z gotowymi omówieniami utworów literackich. Zaczynasz od czasów antycznych, potem Średniowiecze, Renesans, itd. W każdej z epok wybierasz najważniejsze utwory z kanonu lektur. Dowiadujesz się jak zinterpretowali je inni, co powinieneś o nich wiedzieć,  starasz się to zapamiętać. Masz coraz więcej pracy, bo z każdą nową epoką dzieł przybywa. Przerobiłeś już całkiem sporo, ale widzisz, że jeszcze dużo ci brakuje, a czas się kurczy. Ale czy jesteś w stanie przyswoić interpretacje wszystkich utworów?

Skoro nie sprawdzi się model pamięciowy
to jak możesz przygotować się na wszystkie, nawet najbardziej zaskakujące tematy i pytania maturalne?

Co wybierasz?

Łatwiej jest się obciążyć wiedzą książkową, ale trudniej to zapamiętać i wykorzystać. Trudniej się przełamać do analizowania i interpretowania, ale po wyrobieniu w sobie tego mechanizmu nie musisz uczyć się już niczego. Będziesz w stanie zanalizować wszystko! Nawet przysłowiowy „pęczek drutu”.

Czy potrafisz patrząc na strój mijającej cię przypadkowej osoby coś o niej powiedzieć?
Zgaduję, że tak. Tak samo będziesz potrafił rozłożyć na części pierwsze każdy fragment tekstu literackiego, każdy plakat, każdy obraz, rzeźbę, jednym słowem każdy tekst kultury, by wydobyć ukryte w nim znaczenia.  (No może nie od razu, ale po serii odpowiednich ćwiczeń – TAK!

Posłuchaj jak mogę Ci pomóc?

przez Dobromiła Maturalna

Jakie niezbędne umiejętności do zdania matury
(i nie tylko) zdobędziesz?

Podróżujesz w czasie w poszukiwaniu nawiązań i kontekstów

  • materiał ułożony jest chronologicznie,
    ale raz po raz wsiadasz do naszego wehikułu czasu, który przenosi Cię np. z antyku we współczesność, żebyś mógł się przekonać, jak jakiś motyw z Biblii czy Odysei żyje w otaczającej Cię kulturze.

Dostajesz wzór postępowania z tekstem

  • zaczynamy od działania, bo wiedzy nie da się przekazać. 
  • na początku poruszasz się z przewodnikiem. Dobromiła jednooki awatar, pokazuje Ci, jak analizować tekst, jakich szukać w nim znaczeń. Obserwujesz co zakreśla, podążasz za jej tokiem myślenia, idziesz po jej śladach. Za chwilę będziesz gotów by go powtórzyć, jeszcze z jej pomocą…

Tworzysz pierwsze analizy i interpretacje odpowiadając na krótkie pytania

  • dostajesz np.  krótki fragment utworu do przeczytania, innym razem Dobromiła odsłania ci ciekawy obraz . 
  • wspiera Cię zestawem pytań , które zadasz tekstowi, by dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Odpowiadając na nie, tworzysz własną analizę i interepretację. Proste? 

Przechodzisz ciekawą drogą od wprawki do rozprawki

  • otrzymasz różne fragmenty tekstów, na których będziesz ćwiczył – od małych wprawek po większe wypowiedzi
  • na maturze także otrzymasz fragment. Jest on na tyle spójną całostką, że z powodzeniem wystarczy go prawidłowo zanalizować, aby zdać egzamin.
  • Wiedza teoretyczna często na nic się nie zdaje, bo nie wiesz, jak ją wykorzystać. Z analizą jest inaczej – myślisz i masz… rozwiązanie zadania.

 

Dobromiła Maturalna – Twoja przewodniczka po kursie. Jednooki awatar – ukierunkowuje Twoje myślenie i wyposaża Cię w detektywistyczne narzędzia do odkrywania utajonych znaczeń w tekstach. Co rusz zabiera Cię w podróż w czasie, dzięki której spostrzegasz jak teksty kultury z różnych epok ze sobą rozmawiają.

A sama Dobromiła powiada:

Sztuka analizy polega na zadawaniu tekstowi pytań, poczynając od tych najprostszych (kto, gdzie, kiedy…). Czasami proste pytania przynoszą zaskakująco złożone odpowiedzi.

– Tak właśnie, Mości Podróżniku – na początek nie trzeba nawet zdań okrągłych formułować, ale fragment po fragmencie cały analizowany tekst lub obraz  (tak, tak – obraz to też TEKST kultury) luźnymi hasłami opatrzyć. Na takiej bazie możesz później piękną pracę napisać.”

Dla kogo jest taki kurs?

Dla uczniów na każdym etapie szkoły średniej, których celem w dalszej lub bliższej przyszłości jest matura. 

Spełni oczekiwania osób, które nie chcą utonąć w szerokiej wiedzy humanistycznej, a chcą ją uporządkować w prosty i logiczny sposób.

Tak jak w matematyce – jeśli znasz właściwy wzór –  rozwiążesz każde zadanie i nie musisz uczyć się tabliczki mnożenia więcej niż do 100.

Co wyróżnia ten kurs od innych?

Innowacyjna konstrukacja podróży przez epoki, zaskakujące zderzenia tekstów różnych autorów z różnych czasów, dzięki czemu widzisz od razu jak teksty na przestrzeni wieków ze sobą korespondują. 

Ta struktura sprawia, że nie zakuwasz, a podróżując z Dobromiłą nasiąkasz humanistyczną wiedzą. 

A gdzie to wszystko znajdę?

Wystarczy, że masz dostęp do internetu. Otrzymujesz linka, stały login i hasło do platformy e-learningowej i jednym kliknięciem wchodzisz do szkoły.

Kiedy zaczynamy?

W każdej chwili. Z kursu korzystasz w dowolnych, odpowiadających Ci godzinach.  Zawartość szkolenia znajduje się na naszej platformie e-learningowej. 

Wybierz epokę i sprawdź co dokładnie otrzymasz?

Dostosuj wybór do swoich aktualnych potrzeb 

 

Nie zwlekaj już dłużej i wykorzystaj każdy dzień!

Do matury 2023 zostało:

Do matury 2023 zostało:

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Skontaktuj się z nami

882 838 187

sekretariat@edu-you.pl

Sprawdź nasze 2 profile: