Nauka języka obcego kojarzy Ci się ze żmudnym wkuwaniem długiej listy słówek? Szkolna metoda zapamiętywania nowych wyrazów znana jako „zakuć, zdać, zapomnieć” zdecydowanie nie sprzyja (na)uczeniu się. A przecież znajomość słownictwa to podstawa komunikacji w obcym języku. Poznaj 10 sposobów na szybką i skuteczną naukę języka.

Nie ucz się słówek dla samych słówek! Uczysz się setek nowych słówek, ale kiedy trzeba porozmawiać, to i tak używasz tylko kilku podstawowych? A gdy już musisz posłużyć się konkretnym wyrazem, masz w głowie pustkę? Been there, done that – większość z nas ma na swoim koncie takie doświadczenie.

Uczenie się słówek dla samych słówek i poza kontekstem zdania to strata czasu – potwierdza to doświadczenie lektorów języków obcych na całym świecie. Wyrazy nieużywane bardzo szybko wylatują z głowy, a wysiłek włożony w ich przyswojenie idzie na marne. Poznaj więc sprawdzone tricki, które pozwolą Ci szybciej zapamiętywać słówka i ucz się języków obcych skutecznie.

1. Ucz się potrzebnych rzeczy

Nie trać czasu na opanowanie słownictwa, którego nie użyjesz np. części samolotu czy nazwy owoców, których nigdy nie jadłeś. Ucz się słówek, które są dla Ciebie ważne i których potrzebujesz w swoim życiu. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z danym językiem skorzystaj ze słownika frekwencyjnego. Znajdziesz w nim najważniejsze i najczęściej używane słowa w danym języku, których znajomość jest niezbędna w codziennej komunikacji.

2. Ucz się w kontekście

Ucz się słówek, używając ich w pełnych zdaniach. Kontekst sprzyja przyswajaniu nowych słów i całych fraz. Gdy trafisz na nieznane słówko, podkreśl na kolorowo zdanie, w którym zostało ono użyte. Powtarzaj zdania i akapity, tak by zapisały się w Twojej pamięci, dzięki czemu będziesz mógł je wykorzystać w różnych sytuacjach komunikacyjnych. Rozmawiamy przecież, używając pełnych zdań, a nie pojedynczych wyrazów.

3. Wykorzystuj fiszki

Na małych karteluszkach zapisz słówka w języku, który chcesz opanować, a z drugiej strony w języku polskim. Pamiętaj o kontekście i koniecznie dopisuj przykładowe zdania z użyciem wybranych słówek. Oczywiście możesz kupić gotowe fiszki, ale znacznie więcej zapamiętasz, tworząc je samodzielnie. Dzięki temu, że fiszki są małe i wygodne w użyciu, możesz brać je ze sobą i uczyć się wszędzie, np. w autobusie, jadąc do szkoły lub pracy czy w kolejce.

4. Rób wyklejanki

Weź karteczki samoprzylepne i oklej nimi sprzęty znajdujące się w mieszkaniu. Jeśli uczysz/uczyłeś się wcześniej innego języka, wypisz nazwy przedmiotów w trzech językach. Dlaczego? Bo czasem brzmią bardzo podobnie w drugim lub trzecim języku. Rozmieść je w różnych miejscach swojego domu. Kto powiedział, że sprzątając nie możesz opanować kilku nowych wyrazów?

4. Rysuj mapy językowe

Jeśli jesteś wzrokowcem, poświęć trochę czasu na stworzenie tematycznych map językowych, które usystematyzują poznane słownictwo i utrwalą je w Twojej pamięci. Ten rodzaj notowania jest bardzo skuteczny, uaktywnia bowiem obie półkule mózgowe, co sprzyja szybszemu uczeniu się. Możesz skorzystać z programu internetowego do tworzenia wielowymiarowych map słów, np. TheBrain.

5. Ucz się, bawiąc, baw się, ucząc

Ucz się języka obcego, słuchając piosenek czy oglądając filmy. Uwielbiasz „Przyjaciół”? Oglądaj serial bez lektora, za to z angielskimi napisami. W ten przyjemny sposób oswajasz się z obcym akcentem i wzbogacasz słownictwo. W czasach Netflixa, Showmaxa i HBO to prostsze niż kiedykolwiek dotąd!

6. Mów głośno!

Powtarzaj na głos poznane wyrazy i zdania, nie ograniczaj się do cichego uczenia się. To proste, lecz ważne ćwiczenie; trenowane regularnie, wejdzie Ci w krew. Pozwoli Twojemu mózgowi rozpoznawać pisane, jak i mówione słowa. A im więcej zaangażowanych zmysłów, tym lepsze efekty.

7. Nagrywaj na dyktafon

Nagrywaj własne lub cudze przemówienia. Twórz słowniki, czytanki, słuchanki ze słownictwem, które chcesz przyswoić. Odtwarzaj przy okazji, w drodze, przy gotowaniu lub sprzątaniu.

8. Pisz dziennik

Prowadź systematycznie dziennik, pisz o tym, co Cię spotkało, o czym myślisz, itd. Nie przejmuj się zanadto poprawnością językową, nie jest tutaj priorytetem, pojawi się z czasem. Pisz obszernie i często, aż poczujesz, że przychodzi Ci to z łatwością.

9. Zmień język codziennych prostych czynności

Twórz w języku obcym listę zakupów czy listę spraw do załatwienia. To prosty sposób na naukę słówek, które są Ci najpotrzebniejsze na co dzień. Przełącz swój interface w telefonie czy na Facebooku na język, którego się uczysz. Dzięki temu zapamiętasz wiele zwrotów i słów niejako przy okazji.

10. Rozmawiaj w sieci

Ucz się słówek podczas pogaduszek internetowych z obcokrajowcami. Nie ma skuteczniejszego sposobu przyswajania języka jak używanie go w codziennej komunikacji.
Zajrzyj np. na: www.conversationexchange.com czy www.mylanguageexchange.com i ucz się, przyjemnie konwersując. W tym celu możesz również wykorzystać… Facebooka czy Skype’a.

Mamy nadzieję, że przynajmniej kilka spośród powyższych sposobów szybkiego uczenia się słówek Cię zainteresowało. Porzuć metody i nawyki wpojone Ci w szkole. Gdyby były skuteczne, każdy z nas po zdaniu matury mówiłby płynnie w obcym języku, a tak się przecież, niestety, nie dzieje. Wykorzystaj powyższe tricki, a uczenie się słówek przestanie być ciężką pracą, której towarzyszą stres i frustracja z powodu braku efektów.

Chcesz w końcu nauczyć się swobodnie rozmawiać w języku niemieckim i pozbyć się strachu przed ośmieszeniem w kontaktach z Niemcami? Wejdź na stronę i wypełnij ankietę, która odpowie Ci, czy nasza metoda nauki języka niemieckiego on-line jest odpowiednia dla Ciebie.