Planujesz wyjazd do Niemiec, ale zastanawiasz się nad tym, czy bez znajomości języka niemieckiego ma to w ogóle sens. Z racji, że otrzymuję wiele tego rodzaju pytań od moich kursantów, to postanowiłam zebrać najważniejsze informacje o zarobkach w Niemczech, w zależności od tego, w jakim stopniu znasz język niemiecki.

Znasz język? Masz łatwiej!

Wystarczy przejrzeć ogłoszenia rekrutujące Polaków do pracy na terenie Niemiec, aby zauważyć, że z komunikatywną znajomością języka zarabia się średnio o 400 € więcej w zawodach niewymagających specjalnych kwalifikacji i wykształcenia. Nie mając konkretnego zawodu i nie znając niemieckiego, można tam zarobić średnio 1100 € miesięcznie. Zazwyczaj, w ogłoszeniach, gdzie szukają opiekuna osób starszych, przeczytasz, że w zależności od parametrów (poziom języka, doświadczenie, prawo jazdy, trudność zlecenia) wynagrodzenie waha się między 1100 – 1750 €.

Najczęściej poszukiwane zawody w Niemczech

W Niemczech jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów, takich jak: spawacz, monter, mechanik, kierowca, lakiernik, elektryk, hydraulik, czy glazurnik. Jednakże w tym wypadku, liczy się dobra znajomość języka niemieckiego, w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację (poziom minimum B1 – najczęściej wskazywany
w ogłoszeniach o pracę). Język warto znać, bo zarobki w specjalistycznych zawodach zaczynają przekraczać 2000 € miesięcznie.

W zawodzie pielęgniarki w Niemczech można już zacząć pracę — jak podają rekruterzy — ze znajomością języka na poziomie A2/B1 i przed nostryfikacją, czyli uznaniem dyplomu studiów. W takim wypadku zarobki zaczynają się od 2300 i sięgają nawet 2700 € miesięcznie. Pielęgniarka z uznanym dyplomem i bardzo dobrą znajomością niemieckiego będzie zarabiała już średnio od 3 000 € miesięcznie. Takie pieniądze w Niemczech pozwalają na prowadzenie naprawdę fajnego i komfortowego życia.

Lekarze zarabiają od 4900 € ze znajomością języka na poziomie umożliwiającym komunikację (minimum B1). Natomiast specjaliści z bardzo dobrym niemieckim mogą zarabiać nawet 10 000 € i więcej. Wynagrodzenia podawane w ofertach dla programistów komputerowych sięgają 7000 € i nie wystarcza znajomość języka programowania — trzeba równie dobrze władać językiem Goethego, aby skutecznie komunikować się z całym zespołem ludzi w firmie.