Bardzo często otrzymuję pytania o najlepszą metodę nauki języka obcego. No cóż, być może teraz Cię rozczaruję, ale… takiej nie ma! Decydując się na naukę języka, spotkasz się z najróżniejszymi podejściami (nie wszystkie z metodologicznego punktu widzenia są metodami, najczęściej są to po prostu ładne nazwy handlowe).
Niejednokrotnie usłyszysz, że w odróżnieniu od metody „tradycyjnej” (trudno powiedzieć czym ona jest, ponieważ nigdzie nie została sklasyfikowana, ale może chodzić po prostu o taką, przy pomocy której, uczyła pani w szkole), oni nauczają metodą: komunikatywną, Callana, Berlitz, dualną, czy przez całkowite zanurzenie w języku itd.
Nie jest moim celem opisywanie tu poszczególnych metod, bo to temat rzeka, a sporo szczegółów możesz łatwo znaleźć w internecie. Większość nauczycieli i szkół językowych uczących tymi przeróżnymi sposobami skupia się na ćwiczeniach, a czasami niestety ograniczają się wyłącznie do wykładania treści językowych. Uczysz się zasad gramatyki, ćwiczysz wymowę, czytanie, tłumaczenie w jedną i drugą stronę, dialog z użyciem konkretnych struktur językowych.
To wszystko oczywiście jest potrzebne, ale chciałam zwrócić Twoją uwagę na coś innego. Te twarde treści językowe to tylko część procesu, jakim jest nauka języka i moim zdaniem wcale nie są one najważniejsze.
W jaki sposób efektywnie uczyć sie języków obcych – czyli pytania, które musisz sobie zadać przed przystąpieniem do nauki języka obcego.
– Do czego będzie Ci potrzebny język obcy?
– Jaki masz konkretny powód, żeby opanować język niemiecki, hiszpański, czy angielski?
– Jaki jest Twój styl uczenia się i czy wiesz, które techniki uczenia będą Ci pomagały, a które zdecydowanie przeszkadzały oraz opóźniały proces zapamiętywania?
– Umiesz planować czas na naukę i potrafisz wyrobić w sobie nawyk systematycznego uczenia się?
– W jaki sposób uprzyjemnisz sobie naukę?
– Jakie są Twoje zainteresowania?
– Czego nie lubisz?
Sporo tego, prawda? Jednak niewielu nauczycieli języków obcych zadaje tego rodzaju pytania swoim uczniom. Tymczasem mogłoby to bardzo pomóc, w przygotowaniu właściwej ścieżki nauki.
Klucz do sukcesu w nauce języków można ująć w 4 proste rady:
- Znajdź dobry powód do nauki.
- Poznaj swoje mocne strony.
- Umów się na spotkanie z językiem.
- Unikaj nudy i bądź aktywny.
Znajdź swoje dlaczego — kilka słów o motywacji w nauce języka obcego
Kiedy masz dobry powód, to znajdziesz czas (nawet, jeśli zasuwasz w pracy po 12 godzin dziennie). Jeśli masz dużo czasu, ale brakuje Ci mocnego powodu, to najpewniej Twoja motywacja bardzo szybko spadnie. Jeśli chcesz się nauczyć języka, to najpewniej masz ku temu jakiś powód. Kiedy stoi za tym Twoja własna motywacja, to wtedy jesteś wewnętrznie zmotywowany. Natomiast, jeśli ktoś Ci kazał, to rzeczywiście będzie to dla Ciebie problemem, aby się zmusić do nauki.
Dlatego podczas rozmowy konsultacyjnej z klientem, ustalam cel nauki i docieramy do motywacji wewnętrznych, żeby nie poddał się na pierwszym zakręcie, bo trudności na pewno się pojawią. Od Ciebie więc zależy, czy będziesz wiedział, jak je przezwyciężyć i postawić kolejny krok na drodze do biegłości w języku obcym.
Poznaj swoje mocne strony — jak się uczyć szybko i skutecznie?
Aby uczyć się szybko i z przyjemnością, powinieneś dokonać wyboru najlepszych dla siebie metod i technik uczenia się. Musisz dobrze poznać swoje mocne i słabe strony w zakresie uczenia się. Każdy z nas jest inny i nie uczymy się wszyscy w identyczny sposób — jak się powszechnie myślało i ciągle myśli w wielu szkołach. Każdy z nas ma swój indywidualny styl nauki, na który składa się ponad czterdzieści różnych elementów. Tak, aż czterdzieści! Więc jak można przyjąć założenie, że jedna metoda jest najlepsza dla wszystkich?
Weźmy dla przykładu te nieszczęsne słówka, które wielu kursantom śnią się po nocach. Większość uczniów ma zeszyt, w którym notuje słówko w języku obcym, a obok tłumaczenie, zazwyczaj bez jakiegokolwiek kontekstu. Słówko tłumaczenie, słówko, tłumaczenie itd. Nie zachęca to do powtórek, wprost przeciwnie, często odstrasza, bo przecież zupełnie inaczej będziesz się uczył słówek, będąc wzrokowcem, a inaczej słuchowcem lub kinestetykiem. Jednak zanim dobierzesz metodę nauki, koniecznie musisz rozpoznać swoje naturalne predyspozycje.
Dlatego, zanim rozpoczniesz naukę w Edu & You, zrobimy wstępne testy, które mają na celu zweryfikowanie, jaki styl nauki będzie najkorzystniejszy dla Ciebie. Nauczamy wielotorowo, stosując techniki, dzięki którym docieramy do różnych typów uczniów, pomagając im osiągać wybrane cele językowe.
W jaki sposób efektywnie uczyć sie języków obcych – umów się na spotkanie z językiem czyli o organizacji czasu i kreowaniu nawyków w procesie nauki
Najlepiej zacznij od zarezerwowania czasu w swoim grafiku na krótkie sesje językowe. Nadaj im status spotkania. Dlaczego? Bo spotkania nie odwołujesz z byle powodu, tak samo powinieneś robić w przypadku nauki języka. Musisz uczyć się często i krótko. Wpaść w rutynę, wypracować nawyk uczenia się, by dojść do przełomu i krzyknąć: Wow! Mówię po niemiecku, angielsku, hebrajsku…
Tak właśnie uczą się poligloci — codziennie i małymi porcjami. To nie jest moje odkrycie, że nauka wymaga systematyczności, ale dziś mogę tak zaplanować czas z moim zespołem i przeprowadzić kurs języka obcego, by budować wytrwałość w naszych uczniach. Specjalnie dla moich klientów przygotowałam tzw. generator czasu, na który składa się kilka prostych narzędzi planowania i realizowania ustalonych zadań. Przyda się nie tylko podczas nauki języka, ale też w pracy, szkole, treningu sportowym, czy wszędzie tam, gdzie wymagana jest dyscyplina i systematyczność.
Unikaj nudy — postaw na różnorodność i aktywność językową
Aby opanować język obcy, trzeba naprzemiennie trenować 4 podstawowe umiejętności: czytanie, pisanie, słuchanie, mówienie. Nie bez powodu mówienie jest na ostatnim miejscu, ale to dokładnie wyjaśnię Ci w kolejnym artykule. Skuteczny trening językowy oparty na zmienności będzie wyglądał tak, że codziennie bierzesz na warsztat inną aktywność.
Dziś czytasz ciekawy tekst, jutro piszesz kilka zdań lub więcej (w zależności od zaawansowania językowego), pojutrze oglądasz coś, co lubisz, ale w języku, którego się uczysz i z napisami, a w kolejnym dniu spotykasz się ze swoim prowadzącym i mówisz. To Twój czas na aktywizację języka i informację zwrotną od nauczyciela.
Zróżnicowanie materiałów edukacyjnych
Naukę języka można porównać do uprawiania sportu, który możesz realizować na dwa sposoby: ukierunkowany trening na osiągnięcie konkretnego celu (workout) lub rekreacja, czyli aktywność, która nie wymaga ogromnego wysiłku i jest przyjemna. W przypadku nauki języka „workout” to jest gramatyka, fonetyka, słownictwo, tłumaczenie. Natomiast językowa rekreacja, to oglądanie filmów, czytanie e-booków na interesujący Cię temat, słuchanie piosenek, udział w forach dyskusyjnych, poszukiwanie memów, gry językowe i wiele, wiele innych.
Gwarantuję Ci, że kiedy ucząc się języka, wykorzystasz te dwa rodzaje treningów, ale z przewagą językowej rekreacji, to efekty bardzo mocno Cię zadziwią. Rozkłada się to w taki sposób: 30% trening , 70% rekreacja. Taki właśnie kurs zbudowaliśmy w Edu & You. Codziennie podajemy Ci coś nowego, wpisując to w rytm Twojego dnia i sprawiając, że z utęsknieniem czekasz na kolejne lekcje.
Podsumowując w jaki sposób efektywnie uczyć sie języków obcych
Najszybciej nauczysz się języka, jeśli codziennie wykonasz inną aktywność w zakresie jego nauki. Wtedy nie ma nudy, a pojawia się wspaniała zabawa i nauka zmienia się w przygodę, a nie nieprzyjemny obowiązek, od którego będziesz chciał uciekać.