Mnemotechniki to techniki pamięciowe, które z powodzeniem wykorzystasz do nauki języka obcego. A zwłaszcza przyswojenia dużej liczby nowych słówek. Są też doskonałym treningiem dla mózgu, bo dzięki nim poprawisz swoją ogólną koncentrację. Jak się uczyć, korzystając z mnemotechnik?

Zapewne znasz (a może nawet stosujesz?) przynajmniej kilka technik szybkiego zapamiętywania, chociaż niekoniecznie zdajesz sobie z tego sprawę. Mnemotechniki, czyli techniki pamięciowe, pozwalają na szybkie zapamiętywanie dat, haseł, numerów, słówek, sekwencji zdarzeń, a nawet długich przemówień.

Mnemotechniki – techniki zapamiętywania

Uczący się języków obcych, często poszukują „magicznych metod”, które sprawią, że nauka będzie łatwiejsza, a zapamiętywanie pójdzie sprawniej. Cudownych sposobów – niestety – nie ma, ale mnemotechniki są skutecznym narzędziem, które możesz z powodzeniem wykorzystać do przyswajania niemieckich słówek czy nawet gramatyki. Technik zapamiętywania i przywoływania potrzebnych informacji jest bardzo wiele, jednak zapewne nie wszystkie przypadną Ci do gustu. Im więcej ich poznasz, tym większe prawdopodobieństwo, że trafisz na takie, których będziesz używać w codziennej nauce języka obcego. Dziś na naszym blogu przedstawimy najpopularniejsze z nich.

Metoda łańcuchowa (w wariancie: metoda budowania opowieści)

Jeśli musisz zapamiętać szereg wyrazów, np. słówka na kartkówkę, użyj metody łańcuchowej. Istotą tej techniki jest stworzenie historii z pojęciami, które chcesz sobie przyswoić. Załóżmy, że masz zapamiętać na klasówkę niemieckie nazwy części garderoby, np.: der Pullover, die Hose, die Unterwäsche, der Hut, der Rock, die Weste der Ancug, das Hemd, der Mantel, die Mütze, das Pelz, die Strumpfhose, der Schlafanzug itd. Aby zapamiętać słowa z tej listy, wymyśl narrację, która połączy wyrazy w spójną całość. Tworzona opowieść powinna być śmieszna, straszna, groteskowa, a nawet zupełnie zwariowana – Twój mózg jest wielbicielem czarnych komedii.

Stwórz historyjkę

Historyjkę możesz ułożyć po polsku – niemieckie słówka (najlepiej wraz z rodzajnikami), których chcesz się nauczyć, podstawiasz w odpowiednie miejsca. Przykład? Klause obudził się i z przerażeniem stwierdził, że zaspał! Szybko narzucił na siebie der Pullover, ale zakładając die Hose na nogi, stracił równowagę i gruchnął. Kiedy się ocknął, zauważył, że ma na spodniach… die Unterwäsche! Czyżbym był Supermanem? – pomyślał. Bojąc się spotkania z Batmanem, nasunął na oczy der Hut. Itd., itp. Chcąc przypomnieć sobie słownictwo na teście, wystarczy że odtworzysz tę opowiastkę.

Metoda słów zastępczych (kluczowych)

Metoda słów zastępczych, zwana także metodą słów kluczowych, sprawdzi się zwłaszcza do nauki zupełnie nieznanych Ci słówek. Polega na wyszukiwaniu takich wyrazów w języku polskim, które brzmią podobnie do tych niemieckich (angielskich, hiszpańskich, rosyjskich…), których chcesz się nauczyć.

Skojarz to!

Przykładowo niemieckie słówko „der Krug” (dzban) brzmi podobnie jak polski wyraz „kruk”. Sztuka polega na zbudowaniu konkretnego skojarzenia pomiędzy tymi słowami. Ja np. wizualizuję sobie jakiegoś kruka, który próbuje rozbić dziobem dzban. Czasem przydaje się stworzenie całej historyjki i wprowadzenie dodatkowych skojarzeń.

Np. aby lepiej zapamiętać rodzajnik „der” mogę sobie wyobrazić, że kruk rozbija dzban, a że mu się nie udaje to gDERa: derrrr, derrrrr! Jak pokazują przytoczone przykłady, wyrazy, które tworzą skojarzenia nie muszą brzmieć identycznie, Twój mózg i tak sobie poradzi z zapamiętaniem. Pomyślałeś: „Bez sensu, mnie się to inaczej kojarzy? Prawidłowa reakcja! Nie ucz się cudzych zestawień, wypracuj własne. Metoda słów zastępczych będzie skuteczna, jeśli zbudujesz asocjacje, w oparciu o to, co Ci bliskie.

Pałac pamięci (metoda miejsc)

Pałac pamięci to bardziej rozbudowana technika zapamiętywania, która polega na utrwalaniu informacji poprzez umiejscowienie ich w dobrze Ci znanej lokalizacji. Być może kojarzysz z serialu „Sherlock”, jak tytułowy bohater zapamiętuje dzięki niej rozkład londyńskich ulic. Rozpoczynając przygodę z mnemotechnikami, możesz używać tej metody jak najprościej, np. ucząc się odmiany czasowników czy stopniowania przymiotników. Kiedy już zdobędziesz nieco doświadczenia w posługiwaniu się „pałacem pamięci”, będziesz w stanie wykorzystać możliwości tej metody w bardziej zaawansowany sposób, np. ucząc się na lekcję referatu pt. „Vorteile und Nachteile von Handys” („Wady i zalety telefonów komórkowych”).

Spaceruj i przemawiaj

Wystarczy, że podzielisz swoją mowę na fragmenty, a każdy z nich skojarzysz z jakimś przedmiotem – reprezentantem danej partii tekstu. Następnie wyobrażone przedmioty „porozkładasz” w różnych miejscach, np. w Twoim domu. Np. pierwszy akapit wstępu, czyli krótka historia telefonu, zakotwiczy się w Twojej pamięci jako czajnik gwiżdżący na kuchence, kolejny – początki komórek – jako kubek gorącej kawy przy stole kuchennym itd. Podczas wygłaszania przemowy wykonujesz mentalny spacer po ustalonej trasie, podczas którego napotykasz owe przedmioty, które przypominają Ci o kolejnych zagadnieniach, które chcesz poruszyć.

Bądź jak Sherlock

Mnemotechniki polegają na uruchamianiu wyobraźni i umieszczaniu informacji, które chcemy zapamiętać w konkretnym kontekście. Chociaż są bardzo przydatne i ułatwiają zapamiętywanie, nie zawsze chętnie po nie sięgamy. Dlaczego? Bo wielu osobom wydają się one stratą czasu i mnożeniem trudności.

Być może i Ty myślisz: „Skoro mam zapamiętać 30 słówek na sprawdzian, to po co zawracać sobie głowę wymyślaniem i zapamiętywaniem całej historyjki?!”. Słuszna wątpliwość, ale warto. Po pierwsze nasz mózg łatwiej (szybciej) przyswaja informacje podane w taki sposób. Po drugie – to, co zapamiętujesz przy wykorzystaniu technik pamięciowych zostaje z Tobą na dłużej. Spróbuj, aby się przekonać i bądź jak Sherlock Holmes.

W lutym będziemy mieli dla Ciebie prezent w postaci ebooka do pobrania

Interesują Cię inne, efektywne metody nauki języków obcych? Zastanawiasz się, jak wybrać najlepszą dla siebie metodę? Już w lutym na naszym blogu pojawi się wpis w szczegółach opisujący i podpowiadający wybór metody nauki wraz z ebookiem do pobrania. Zapisz się na newsletter, aby jako pierwszy otrzymać powiadomienie o nowym wpisie.